top of page

Integracja systemów informatycznych

  Zarówno w maÅ‚ych, Å›rednich, jak i dużych przedsiÄ™biorstwach zazwyczaj dziaÅ‚a nie jeden, a kilka różnych systemów informatycznych - np. do obsÅ‚ugi klientów, dziaÅ‚u HR, zarzÄ…dzania produkcjÄ… czy ksiÄ™gowoÅ›ci. Każdy z nich posiada bowiem odmienne (i do tego specyficzne) funkcje, które trudno byÅ‚oby umieÅ›cić w jednym pakiecie oprogramowania. CzÄ™stokroć, poszczególne systemy, mimo że znaczÄ…co różniÄ… siÄ™ przeznaczeniem, wykorzystujÄ… te same dane bÄ…dź urzÄ…dzenia. Dobrze jest wiÄ™c, gdy sÄ… ze sobÄ… zintegrowane - tj. potrafiÄ… siÄ™ ze sobÄ… komunikować i wspóÅ‚pracować, udostÄ™pniajÄ…c sobie wzajemnie wÅ‚asne zasoby.

​

   WÅ›ród korzyÅ›ci pÅ‚ynÄ…cych z integracji systemów informatycznych można wyróżnić:

​

  • spójność danych - dane (np. klientów - imiÄ™, nazwisko, adres itp.) nie muszÄ… być powielane w wielu systemach, dziÄ™ki czemu niwelowane jest ryzyko wystÄ…pienia bÅ‚Ä™dów (literówki, nieaktualne informacje itd.) w niektórych z nich.

  • wygodÄ™ użycia - dane wprowadzone bÄ…dź zmodyfikowane w jednym systemie sÄ… automatycznie aktualizowane w innych.

  • możliwość wykorzystania peÅ‚nego potencjaÅ‚u informacyjnego firmy - brak granic pomiÄ™dzy poszczególnymi systemami sprawia, że informacje przechowywane w bazach danych firmy mogÄ… zostać wykorzystane w dowolny sposób (np. do budowy różnego rodzaju raportów i zestawieÅ„, korzystajÄ…cych z zasobów wielu systemów).

  • nieograniczony przepÅ‚yw informacji miÄ™dzy obszarami firmy - możliwość udostÄ™pnienia informacji przetwarzanych przez jeden dziaÅ‚ firmy innemu dziaÅ‚owi (np. danych finansowych ewidencjonowanych w systemie ksiÄ™gowym dziaÅ‚owi marketingu, pracujÄ…cego na CRMie).

bottom of page